Jak narysować pszczołę

Jak narysować pszczołę

Pszczoły są słodkim symbolem lata, więc są idealnym wyborem do rysowania dla dzieci. Te tutoriale krok po kroku pokażą Ci jak narysować pszczołę od początku do końca.

Pierwszym krokiem jest naszkicowanie koła na głowę pszczoły. Do okręgu dodaj dwa owale na oczy i usta pszczoły.

Głowa

Głowa pszczoły to skomplikowany kształt i trzeba dużo praktyki, aby móc go narysować. Dlatego nauka rysowania głowy pszczoły może być pomocną umiejętnością dla dzieci.

Najpierw narysuj na papierze okrąg dla głowy pszczoły. Wewnątrz tego koła narysuj dwa okręgi – oczy i usta pszczoły. Następnie, po prawej stronie głowy pszczoły narysuj strukturę przypominającą spiralę, która będzie anteną.

Gdy już skończysz głowę pszczoły, czas przejść do ciała – ten kawałek tekstu jest twórczością zespołu portalu beautybelly.pl. Zacznij od narysowania na twarzy pszczoły zakrzywionej linii, która wygląda trochę jak odwrócony kształt litery “C”. Następnie wykonaj odbicie tej samej linii po lewej stronie.

Teraz musisz dodać trochę czarnego cieniowania. Można to zrobić za pomocą małego pędzelka. Pomoże to nadać twojej pszczole poczucie wymiaru i stworzyć właściwą perspektywę.

Używając czarnej farby, lekko nakrop ją wokół głowy i tułowia pszczoły. Możesz również dodać miękkie podkreślenie na górze oka pszczoły i stworzyć odbicie w kształcie litery “U” na dole łuku oka pszczoły.

Następnie użyj miękkiego pędzla, aby dodać naprzemienne linie czerni i żółci do odwłoka. W ten sposób powstanie efekt pasków.

Teraz, gdy narysowałeś już ciało, czas dodać skrzydła. Skrzydła pszczoły nie są tak trójkątne jak u innych zwierząt, więc musisz poświęcić im nieco więcej uwagi podczas rysowania. Zamiast obrysowywać je jedną grubą linią, postaraj się użyć wielu cienkich linii krzyżujących się ze sobą, co sprawi, że będą wyglądały jak delikatne włoski.

Tułów

Tułów to środkowa część ciała pszczoły, w której znajdują się mięśnie wspomagające ruch. Zawiera również dwie pary skrzydeł i sześć nóg.

Tułów pszczoły jest podzielony na trzy segmenty, z których każdy ma parę spiral, które pozwalają powietrzu dostać się do wnętrza owada. Poza umożliwieniem pszczole latania, spiralki te stanowią drogę dla krwi pszczoły do krążenia w jej ciele.

Tułów otoczony jest kutikulą, która działa jak zewnętrzna powłoka chroniąca organy wewnętrzne przed uszkodzeniem. Zbudowana jest z twardej, zewnętrznej warstwy (egzokutikula) i wewnętrznej (endokutikula).

Pszczoły mają pięć oczu: proste i złożone, a także dwie antenki i sondę. Antenki to czułe narządy, dzięki którym pszczoła czuje i komunikuje się z otoczeniem.

Części gębowe pszczoły obejmują część gębową w kształcie rurki, która zasysa płyny, oraz część gębową w kształcie słomki, która pozwala pszczole odczuwać smak i zapach. Zawiera również żuchwę, która służy do chwytania pokarmu i pracy z woskiem do budowy plastrów.

Kolejną ważną częścią tułowia pszczoły jest gruczoł podgardzielowy, który produkuje różnego rodzaju pokarmy niezbędne do rozwoju czerwia. Gruczoł ten połączony jest z jamą gębową pszczoły przewodem.

W tułowiu pszczoły znajdują się również dwa zestawy mięśni, które służą do napędzania skrzydeł pszczoły podczas lotu. Mięśnie te pracują bardzo ciężko i mogą być używane do bicia skrzydeł pszczoły nawet 230 razy na sekundę.

Odwłok

Odwłok jest częścią pszczoły, która zawiera jej serce i żołądek. W niej też pszczoły przenoszą pokarm.

Odwłok pszczoły jest podzielony na segmenty i tylko samice mają przyczepione do niego żądło (patrz lekcja 1.3). Jest to również część ciała, która utrzymuje ich skrzydła.

Aby narysować odwłok pszczoły, zacznij od wyśrodkowania dużego owalu wokół pierwszej 3-calowej linii na papierze. Owal powinien być nieco szerszy przy tułowiu niż przy głowie i powinien być w miarę pionowy. Następnie wykonaj głowę i oczy pszczoły w kształcie odwróconej litery U oraz zakrzywioną linię z każdej strony łączącą je z tułowiem.

Teraz, gdy narysowałeś już tułów, głowę pszczoły i jej odwłok, czas dodać nogi. Twoja pszczoła będzie potrzebowała czterech zestawów nóg: przednich, środkowych i tylnych.

Dla przodu, środka i tyłu, użyj lekkich łamanych linii, aby narysować te szczegóły. Pamiętaj, by były one jak najbardziej symetryczne.

Ramiona twojej pszczoły powinny wyglądać jak małe dłonie z antenkami na końcu. Możesz zrobić ramiona i antenki pszczoły tak szczegółowe lub tak proste, jak chcesz.

Na koniec, dla skrzydeł pszczoły, narysuj małe skrzydło z długim łukiem na górnej krawędzi i gładką linią na dolnej krawędzi. Zakończ skrzydło kolejną krótką zakrzywioną linią.

Zanim zabierzesz się za rysowanie, ważne jest, abyś skupił się na cieniach i cieniowaniu. Pomoże to dodać głębi i definicji do projektu pszczoły. Sprawi też, że będzie ona wyglądała bardziej realistycznie.

Nogi

Nogi są ważną częścią anatomii pszczoły, a każda ich para ma unikalną funkcję. Przednie nogi służą do czyszczenia i pielęgnacji, podczas gdy tylne są kluczowe dla zapylania i stabilności lotu.

Nogi pszczół są połączone w sześć segmentów. Każdy segment posiada pazurki i lepkie wypustki, które pomagają pszczołom przylegać do powierzchni. Piąty segment, zwany metatarsus, zawiera specjalne narzędzia do zbierania pyłku.

Niektóre pszczoły mają również na tylnych nogach koszyki na pyłek, przypominające maleńkie torby na siodło. Pomaga to pszczołom przenosić cały zebrany pyłek w drodze do ula.

Kolejną strukturą znajdującą się na nogach pszczół i trzmieli jest żądło. Żądło posiadają tylko samice pszczół, a składa się ono z wyspecjalizowanej struktury podobnej do ovipositora.

Nogi pszczół pomagają im chwytać i transportować materiały do budowy ula lub manipulować woskiem w celu utworzenia komórek plastrów miodu. Chwytają również kwiaty i potrząsają nimi, aby uwolnić pyłek.

Każda pszczela noga ma sześć głównych segmentów: coxa, trocanter, femur, tibia, metatarsus i tarsus (lub stopa). Są one bardzo elastyczne i mogą zginać się w każdym z sześciu stawów.

Oprócz tego, że pomagają pszczole chodzić i biegać, nogi pomagają jej oprzeć się turbulencjom wiatru podczas lotu. Jest to szczególnie ważne dla pszczół, które latają na duże odległości, by zapylać kwiaty.

Piszczel na tylnych nogach pszczół zawiera również praskę do pyłku, która służy do ściskania ziaren pyłku w bardziej zwartą masę do przechowywania w korbikuli. Jest to szczególnie przydatne dla pszczół miodnych, ponieważ sprawia, że zebrany pyłek jest bardziej stabilny i łatwiejszy do transportu do ula.

Skrzydła

Nauka rysowania pszczoły pomoże dzieciom rozwinąć kreatywność i poprawić umiejętności rysowania. Uczy je również o roli pszczół w zapylaniu.

Pierwszym krokiem w rysowaniu pszczoły jest rozpoczęcie od głowy i tułowia. Spraw, aby głowa wyglądała jak odwrócony kształt litery U z zakrzywionymi liniami po każdej stronie, które łączą się z tułowiem. Teraz narysuj odwłok, zaczynając od 3-calowej linii, a następnie rysując delikatnie zakrzywioną linię do następnej linii, która rozciąga się w dół na równą odległość, kończąc na pionowej linii.

Teraz, gdy masz już ciało pszczoły na miejscu, czas dodać jej skrzydła. W zależności od gatunku, pszczoły mogą mieć dwa skrzydła lub wiele skrzydeł.

Używając pędzla o okrągłej końcówce, pomaluj górną część pierwszego skrzydła jasnym odcieniem niebieskiego i lekko zarysowanym fioletem wzdłuż dolnej części. Następnie pokoloruj dolne skrzydła ciemniejszym odcieniem niebieskiego. Aby kolory nie zlewały się ze sobą, lekko zwilż pędzelek przed zanurzeniem go w farbie.

Gdy farba wyschnie, możesz dodać więcej szczegółów do swojej pszczoły. Możesz również eksperymentować z różnymi proporcjami akwareli, aby dodać więcej tekstury i kontrastu.

Jeśli chcesz stworzyć bardziej realistyczny wygląd, spróbuj pomalować tułów i odwłok ciemniejszymi odcieniami niebieskiego, fioletowego i pomarańczowego. Dzięki temu pszczoła będzie się wyróżniać na tle, które jest w większości zielone.

Gdy masz już narysowany cały kontur pszczoły, możesz zacząć go kolorować. Jest to zabawny i łatwy sposób na wprowadzenie koloru do rysunku. Jest to również świetny sposób na ćwiczenie kontrastu i mieszania kolorów.

Podobne tematy